Kategóriák
Hírek Programok

Pécsi filmklub – “Emma és a halálfejes lepke”

Izgalmas és szívbemarkoló történet részesei lehettek mindazok, akik részt vettek 2025. február 26-án este a Pécsi Polgári Szalon, a PTE Családokért Programja és a KultikMozi közös szervezésében megvalósuló filmes rendezvényen az URÁNIA moziban.

Ezúttal a cseh-magyar-szlovák koprodukcióban született Emma és a halálfejes lepke című filmet tekinthette meg a nagyérdemű közönség. A vetítés vendégei voltak a Szalontársak mellett a PTE munkatársai és az Egyetem azon hallgatói is, akik a Kulturális és Innovációs Minisztérium KultKredit programjában vesznek részt.

A film őszinte szembenézés volt a két világháború közötti szlovákiai hatalmi elit által elkövetett történelmi bűnökkel, amely szembenézés példa értékű a közép-kelet-európai régióban.  

Egy – a férjét a háborúban elveszített – nő önfeláldozását kísérhettük végig a filmvásznon, 124 perces odaszögezett feszültségben, aki a korabeli hatalmi visszaélések és nacionalista uszítások közepette, egy (zsidó származású) kisfiú titkos megmentésén fáradozva – a szomszédok és a rokonság számára vélelmezetten – minden emberi tisztességét feláldozza az SS és a szlovák Hlinka gárdista tisztek által képviselt hatalom oltárán, hogy megmentsen egy gyermeki életet. A filmben megjelenő és (noha más kontextusban) elhangzó jézusi gondolat erősödik fel bennünk Szent János evangéliumából, miszerint „Senki sem szeret jobban, mint az, aki életét adja barátaiért”.

Sánta Ferenc Ötödik pecsét című novellája és a belőle készült, Fábri Zoltán rendezte film (1976) jut eszünkbe, amely a magyar társadalom őszinte szembenézése volt a két világháború közötti magyarországi bűnökkel, amikor Gyurica órásmester látszólag szintén feladja az emberi tartását és tisztességét egy kivérezett, felakasztott halálra ítélt pofonütésével, amit azért tesz, hogy szabadon bocsássák, és megmenthesse a rábízott gyermekeket.

Vannak olyan tiszta értékek és eszmék az életünkben, amelyek felette állnak hatalomnak, politikának és eszmerendszereknek, amelyekért érdemes kiállni, küzdeni a végsőkig, hogy nyugodtan hajthassuk álomra fejünket, és reggel a borotválkozásnál vagy a sminkelésnél őszintén szembenézhessünk a tükörrel, önmagunkkal.  

Az est vendége volt Borbély Alexandra Jászai-díjas színművész, a film főszereplője, akivel a Polgári Szalon elnöke beszélgetett.